Fantasy fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Toto fórum bylo založeno pro všechny fanoušky fantasy knižní tvorby.
 
PříjemGalleryLatest imagesHledatRegistracePřihlášení

 

 Gallaeth - názory

Goto down 
4 posters
Jdi na stránku : Previous  1, 2
AutorZpráva
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 10:37 am

Já se tedy chystám tuhle poslední část přelouskat, ale teď se mi bohužel nedostavuje vůbec žádný čas...
Jenom bych rád přispěl co se týče diskuze svým názorem, a totiž, co se týče Roklinky, řekl bych, že je dobře že to přeložili. Ono to totiž pak k hobitům tak pěkně sedí, Rivendell by podle mě vedle českých slov v textu bylo vnímáno trochu "tvrdě" a jinak, Roklinka je takové domácké, příjemné slovo, a mě to k zeleným kopečkům, potůčkům a hobitčatům sedí Very Happy
Co se týče trpaslíků, a ostatněi Trpaslíků od Markuse Heitze... Tak z téhle série knih jsem trochu zmatený. Mám z ní doma první tři díly a dva z nich jsem přečetl v naději, že se snad všechno v dobré obrátí a mě se to začne líbit. Nestalo se tak, vůbec mi to nesedlo, a koupil jsem knížku právě z toho důvodu že trpaslíky (Pajzl Ochlasta) miluji! Jako jeden z problémů bych asi označil samotný fakt, že Heitz je Němec, takže všude v knížce mi text přišel křečovitý a "im ordnung!" podle německé nátury, kdy všechno musí mít řád. A proto by takovýto autor podle mě neměl vplouvat do vod fantasy, vždyť tady naopak žádný řád netřeba! Jeho trpaslíci mi přijdou hloupí, naivní, a nejsou ani moc chamtiví, jak to u nich mám rád... Dělá z nich taková malé, vousaté elfy - ostatně v knížce je hlavní tématikou boj mezi Elfy a Alfy, pokud si to pamatuji, nebo tak nějak. Jedni jsou "ti zlí" a druzí "ti dobří", a přichází invaze Alfů do zemí elfů a lidí a trpaslíci přispěchají na pomoc... Zaprvé začátek mi přišel dost nudný a zhola nic zajímavého mě nenutilo, abych četl dál... Přesto sem kvůli lásce k trpaslíkům četl a četl, ale právě kvůli stejné lásce jsem to po druhém dílu zapíchl... Pro mě je to naprosto neatrakticní série a autor chtěl vystihnout sice podobu trpaslíků svých, ale ta se mi vůbec nelíbí... Toť můj názor, četl jsem to asi před rokem nebo dvěma, když sem knížky dostal k Vánocům a natěšený začal číst.
Naopak, trpaslíky má podle mě vynikající Sapkowský Very Happy Takové trpaslíky prostě nikdo nemá, a taky na ně žádní jiní trpaslíci mít nebudou, i když každý trpaslík jiného autora má nějak svojí zvláštnost a nebo kopírují ty originální, Tolkienovské, které mám tak rád. Jsou chamtiví, sveřepí, prohodí pár slov, a hlavně jsou věrní. Pro trpaslíky totiž slib je něco mnohem silnějšího než smlouva, i když se jedná o peníze, a dodrží svojí část dohody stůj co stůj. Mají čest. To samé Warhammerovsští trpaslíci, viz. nejznámější knížky Warhammeru známé i lidem pohybujícím se mimo řady nás figurkářů, Zabíječ (Zabíječové Very Happy) od Williama Kinga. Kdo by neznal Gotreka a Felixe, že, ačkoliv mi nové díly asi už od pátého dílu přijdou trochu jako nastavovaná kaše a nelíbí se mi.
A na závěr - moje vůbec nejoblíbenější knížka? Tady se k tomu krásně dostávám - Hobit. Dvanáct trpaslíků?!?!? SUPER! Odtud je mám tak rád a zaujímám k nim určitý postoj, jako bych k nim patřil, podobně jako to mám u orků, i když tam to je silně v odvětví Warhammeru 40,000...

Prostě "Co máš rád za rasu v klasickém fantasy?" "Můžu orky?" "Ne..." "Pajzly!"
Návrat nahoru Goto down
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 11:28 am

Pajzl Ochlasta napsal:


Prostě "Co máš rád za rasu v klasickém fantasy?" "Můžu orky?" "Ne..." "Pajzly!"

Tak díky za radu, asi se do toho nepustím no... Já od Heitze četla Ritus a Sanctum (vlkodlačí tématika, jak jinak... Smile Obrázek upírky jako ikonky mám jen proto, že je to od mé oblíbené malířky a dávám tak všem najevo, že lidem piju krev Very Happy ) a to se mi docela líbilo. Mně se líbili trpaslíci v Křívém ostří (jak už bylo zmíněno), takže pokud si to nečetl, tak to doporučuju. A jestli si to četl a nelíbilo se ti to, tak mě nebij... Laughing
Já roklinku taky beru jako synonymum pro údolíčku, opravdu jsem jen zmiňovala, co mi to připomíná..., toť vše, nic jiného v tom nebylo.

A malá technická - Roklinka je domovem elfů a ne hobitů (ti mají Kraj)... Wink
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 5:38 pm

Daletth napsal:

A malá technická - Roklinka je domovem elfů a ne hobitů (ti mají Kraj)... Wink

Tak, tak. A proto se mi tam (k elfům) i víc hodí Rivendell... jinak Kraj je zase přeloženej dobře (nemyslím to, že výraz je správně, to je - ale spíš sám fakt přeložení), protože The Shire by v česky psaný knize asi dost pěst-na-vokovalo What a Face
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSun Jan 24, 2010 1:57 pm

Jsem to idiotem... Very Happy Very Happy
Už je to děsně dávno, co sem Pána Prstenů četl. Vypadá to že začínám mít vážnější výpadky, pardon Very Happy Tak to samozřejmě souhlas, Rivendell zní vznešeněji pro Elfy... A kraj pro hobiyt je přeložen naprosto příznačně... Ale uznejte že by bylo hezké kdyby hobiti žili v Roklince nebo třeba v Údolíčku, Ďolíku nebo Nížince Very Happy Very Happy
Návrat nahoru Goto down
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSun Jan 24, 2010 2:34 pm

Pajzl Ochlasta napsal:
Jsem to idiotem... Very Happy Very Happy
Už je to děsně dávno, co sem Pána Prstenů četl. Vypadá to že začínám mít vážnější výpadky, pardon Very Happy Tak to samozřejmě souhlas, Rivendell zní vznešeněji pro Elfy... A kraj pro hobiyt je přeložen naprosto příznačně... Ale uznejte že by bylo hezké kdyby hobiti žili v Roklince nebo třeba v Údolíčku, Ďolíku nebo Nížince Very Happy Very Happy

Ďolík zní super Laughing Vzhledem k jejich ostatním jménům a označením míst (Pytlík, Bulva, Skákavý poník...) by do jejich světa zapadlo. Very Happy
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeMon May 31, 2010 10:49 pm

Přidal jsem kus 3. kapitoly Gallaeth... Zřete do "Gallaeth 3"
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSun Jun 06, 2010 10:16 pm

Nechci být nijak nepřátelský...
Ale jestli je něco, co se mi vůbec nelíbí, tak je to lež a samoúčelná reklama. Přehlížet to můžu, ale já jsem v něčem takovém poměrně zásadový. Když jsi to použil poprvé, prosím... Ale potřetí se už ozvu.

Jestliže nadepíšeš samotnou povídku slovy "Dávám jí jenom na tenhle server, tak čtěte a komentujte", nebo píšeš že tato část je "exkluzivně pouze na tomto fóru", připadá mi to jako bys mě v tu chvíli označoval za hlupáka. Nepotřebuji nějakou takovou reklamu, abych si povídku přečel - jsem šlenem fóra a jako člen rád povídky čtu, NEPOTŘEBUJI k tomu nutit.
Ale prosím, mě by to nevadilo... Kdyby to nebyla lež. Minimálně na jednom dalším serveru si všechny takto "oštítkované" povídky publikoval také. Takže prosím, reklamu jako z televize už nepoužívej. Vůbec se mi to nelíbí.

A co se týče povídky samotné... Nevím, jakou mám mít teď chuť to kritizovat. Každopádně mi přijde že tam máš docela dost příslovců a přídavných jmen, chtělo by to trochu "pozabíjet a nebát se"... A příběh je pro mě nemastný, neslaný, mám pocit, že se pořád nic neděje...
Návrat nahoru Goto down
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeSun Jun 06, 2010 11:50 pm

Chyba se stala v tom, že jsem zkopíroval hlavičku z druhé kapitoly (která je skutečně jenom tady), a vyměnil jsem jen text. Toho vršku jsem si nevšiml, takže pokud jsem tě touhle lží (protože jsem tu 3. kapitolu dal i na PP), kterou jsem rozhodně neudělal účelově či úmyslně, naštval, omlouvám se.
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeWed Aug 04, 2010 12:33 pm

Tak konečně jsem se probrala z dočasného literárního spánku a přečetla jsem si další část kapitolky…
Já už k tomu vlastně nemám moc co říct, všechno jsem řekla už předtím… Mně se to zkrátka líbí a nezbývá mi, než dodat, že zůstává jen mým přáním, aby přibývaly jednotlivé části rychleji... Smile
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitimeTue Oct 26, 2010 2:41 am

Zdravím, píšu jen, že mám novou povídku... Najdete jí TADY. Díky za přečtní a komentáře!
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Sponsored content





Gallaeth - názory - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Gallaeth - názory   Gallaeth - názory - Stránka 2 Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Gallaeth - názory
Návrat nahoru 
Strana 2 z 2Jdi na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Gallaeth 1
» Gallaeth 2
» Gallaeth 3
» Zpráva - názory
» Katja - Názory

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Fantasy fórum :: Amatérská tvorba :: Vaše příběhy a naše kritika-
Přejdi na: