Fantasy fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Toto fórum bylo založeno pro všechny fanoušky fantasy knižní tvorby.
 
PříjemGalleryLatest imagesHledatRegistracePřihlášení

 

 Tržiště v Nuacu - názory

Goto down 
4 posters
AutorZpráva
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeTue Feb 09, 2010 5:06 pm

Tak do toho:-)


Naposledy upravil Elgroth dne Tue Mar 02, 2010 2:20 am, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeThu Feb 11, 2010 10:26 pm

Tak se do tebe teda pustím... Laughing

Pro tentokrát udělám výjimku a nejdřív to vezmu jako celek...
Teď už vážně nemůžu jinak než souhlasit s tím, že si za to, že naše věci nikdo nečte můžeme opravdu sami... Já mám ráda takovéhle dlouhé "vykecávání" a popisy, takže se mi to líbilo (jak jinak Cool), ale obávám se, že většina čtenářů to neocení...
Líbilo se mi, jak to máš všechno promyšlené - erb, stánky trhovců, co jak chodí - všechno hezky vysvětlené a zdůvodněné. Přišlo mi, že jsi tam myslel na všechno, i na malé detaily (padělání mincí...), na které spousta lidí leckdy zapomíná ( Zaplatili mýtné - půl tuctu stříbrných mincí, které Polo vzal z truhličky, než ji zamknul)... Líbila se mi i taková archaičtější mluva (-li, přechodníky, knižní výrazy - především u barda Smile).
Ale přese všechny tyhle klady mi to pořád přišlo jako popis, než jako příběh. Je to jen první část, takže si počkám na druhou, než to budu moci zhodnotit úplně celé..., ale tohle mi vážně přišlo téměř jako čistý popis... Jelikož jsem zvyklá číst třeba i Huga (a jeho 6O-ti stránkový popis chrámu je vážně něco Laughing Laughing ), tak mi to nevadí, ale jak už tu bylo řečeno, tak některé čtenáře to může odradit... No

A co se týče češtinářského pohledu na věc, tak bych jen ve třech větách udělala z jejich části vsuvku (ale tady to je asi o tom, že by se to mně osobně pak "lépe četlo"...).
* Bratři ho se zájmem a zjevně velice pobavení sledovali od povozu. - Bratři ho se zájmem, a zjevně velice pobavení, sledovali od povozu.
* Po asi čtyřech hodinách, něco po poledni dorazili k branám Nuacu a požádali strážné o vstup. - Po asi čtyřech hodinách, něco po poledni, dorazili k branám Nuacu a požádali strážné o vstup. (taky tam máš požádali strážné a pak ten se jich vyptal...
* Okolo něj stojící dosti početný hlouček lidí napjatě poslouchal. - Okolo něj stojící, dosti početný, hlouček lidí napjatě poslouchal.
* a ještě tam byla jedna věc - ... ne loket široké dutiny (tam by se spíš hodilo na loket široké nebo ani ne loket široké…)

Jinak se mi to líbilo a těším se na další část, protože chci vědět, jak ta sázka dopadne... Já osobně teda doufám, že to vyhraje Olo a ukáže se, že bard byl prostě poctivec a ne srab, který by se bál, že ho zavřou, kdyby někoho ošidil... Very Happy
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeTue Mar 02, 2010 2:18 am

Tak jsem trošku upravil tržiště, první část jsem rzsekal na tři, a přidal jsem čtvrtou, dosti krátkou, část. Tak se na to mrkněte, pátá už je taky skoro ready:-)
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeTue Mar 02, 2010 11:52 am

Tak, a už je tu i ta pátá část... Polo nakupuje pivo:-)
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeWed Mar 03, 2010 6:32 pm

Bubu, vstávám z mrtvých po dlouhé odmlce... Very Happy
Nuže: Přečetl jsem, zamyslel se a mám několik věcí na srdci. Snad mě neukamenuješ, mám k tomu totiž pár otázek...

Nejdřív bych asi řekl, že je to docela dobré, ale není to pro mě ta pravá fantasy povídka, kterou bych si s chutí přečetl. Můj subjektivní názor by ale stejně nic neznamenal, kdyby byla výborná... Mě tak dobrá nepřijde: Podle mě tam je spousty zbytečných slov, je to takové moc roztahané, a toho popisu tam je skutečně moc. Tohle by až tak nevadilo, to se dá zkousnout. Pro mě tady hlavní problém představují ti tvoji trpaslíci... Totiž: je jasné, že každý z nás může mít úplně individuální a svůj vlastní náhled na trpaslíky. Přeci jenom si ale myslím, že v určitých ohledech by se měli tyhle názory shodnout. Když nepočítám to, že určitě mají vousy, pak tu je jeden takový zažitý fantasy "klišé" model trpaslíka - klišé zní děsně, já vím - ale je to taková základní, neměnná a většinou charakteristická vlastnost: Chamtivost s velkým CH jako stodola.
Vyvstává tady moje první otázka: Odkud bereš inspiraci ke svým trpaslíkům? Jsou čistě tvoji? Já jsem možná obstarořžní a hnusně zatrpklý fantasymagor, co si tvrdá na svém "starém dobrém", ale mám trpaslíky rád, a to takové, jaké jsem si je částečně dotvořil ku obrazu svému ve své fantazii a jaké jsem přečerpal do hlavy z různých zdrojů.
Tví trpaslíci pro mě postrádají ono kouzlo, které v nich spočívá: že nedají zlaťák z ruky jen tak, hledají, kde by škudlili a lakotili, pořád smlouvají a za meďák by šáhli i trollovi do trenek. Tví trpaslíci mi přijdou takoví (nezlob se) trošku hloupí, ale hlavně se moc nesnaží ušetřit nějaký ten zlaťák, protože kdybych si já představil tři trpasličí bratry, tak všichni tři tomu druhému nebo třetímu závidí a hlídají si, jestli jim něco neukradne. Ano, moji trpaslíci se s těmi, jaké sis vytvořil, shodovat nemusí. Ale já zase naopak si nechci ty své představy narušovat tvými. Myslím si, že tenhle trpasličí rys je důležitý, a že tak na trpajzlíky hledí poměrně velká část fantasy čtenářů.
Ano, jistě, trpaslík je čestný. Drží slovo za každou cenu. Je neústupný. Je tvrdý, jako šutr, jako hora. Ale tady povětšinou ty dobré vlastnosti končí - je vypočítavý, až hanba, chamtivý, chce všechno pro sebe.

Toliko k trpaslíkům, doufám, že to není moc zmatené, a že to pochopíš (i když MĚ pochopit je nadlidský, co nadlidský, nadbožský úkol Very Happy )
Další, co bych podotkl je, že podle mě by ses neměl moc pouštět do nespisovné přímé řeči. To tvoje podání mi vůbec nesedí, je taková umělá, možná trocha cviku by pomohla, nebo hodně naslouchání, nevím. Možná to je jen blbý kec a zbytečná připomínka, ale podle mě ti to moc nejde... Naopak ti výborně jde psát spisovně, o tom není pochyb. Ale nespisovně tam spousty věcí nesedí - je důležité, aby ses do toho uměl pořádně obout, prostě odlišit "teď píšu spisovně" a "teď čmáram nespisovně", protože vkládat do jinak hrubě slangové mluvy "jsem" je na nic. Jistě mě chápeš, že nechci být nějak zlý, nebo přechytralý, ale tohle tam vidět je (nebo já to tam vidím, i když mám sedm a půl dioptrie)...

A ještě takové malinké dodatky... Nevím proč, ale mám trošku pocit, že celá ta povídka vlastně moc o ničem není... Nemůžu tam najít něco, co by mě hnalo abych četl další a další části. Nějaký příběh. Je to spíš jako bys popisoval tržnici a její obchody, což je pro mě, někoho, kdo by celou knížku rád přemýšlel, ponořil se do daného světa nebo sekal hlavy (nebo všechno dohromady Very Happy ) trošku těžké a nudné. Jestli chápeš: Chybí mi tu nějaký ten spád. Wink
Rozhodně nechci vypadat jako nějaký nabubřelý velekritik, ale to jsou prostě ty věci, které se mi na tom nelíbí. Toť vše, už sem se vykecal dost, tečka.

Jo a ještě: Máš bod za Barda, to je něco, co mě taky neskutečně baví, a totiž obstarožní mluva.
Návrat nahoru Goto down
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeWed Mar 03, 2010 10:57 pm

Pajzl Ochlasta napsal:
Ale nespisovně tam spousty věcí nesedí - je důležité, aby ses do toho uměl pořádně obout, prostě odlišit "teď píšu spisovně" a "teď čmáram nespisovně", protože vkládat do jinak hrubě slangové mluvy "jsem" je na nic. .

Vím, že ten příspěvek nepatřil mně, ale jen jedna technická...
Nevím, jestli to "jsem" bylo myšleno jako nadsázka (na tohle můj mozeček povětšinou není stavěný Rolling Eyes ), ale pokud ne, tak se musím Elgrotha zastat - pokud by do nějaké povídky napsal ... chtěl sem se přesvědčit, vo co vlastně de..., tak mu porotci soutěží nebo češtináři na místě ukousnou hlavu. Chápu, že si to asi myslel tak, že by se neměla míchat spisovná a nespisovná řeč dohromady v jedné větě. Ale jsem a jde musí být vždy pouze v tomto tvaru bez ohledu na spisovnost či nespisovnost jazyka v danou chvíli. V na začátku slov se povoluje.

Vím to z vlastní zkušenosti. Když jsem poslala povídku do soutěže a měla jsem tam sem místo jsem, přišla mi odpověď; cituji: "Styďte se! Takhle nechutně prznit češtinu! Kdo to má číst?! Degradovala jste tím jinak ucházející povídku na literární odpad!!"
A na jednom literárním serveru se mi pak dostalo několika odstavcového poučení, že sem je příslovce, a že to tedy v textu působí velice hloupě... Laughing Toliko k přehánění to s nespisovnými výrazy... Omlouvám se zase za své poučování (stydím se Embarassed ).
A pokud to bylo myšleno jako nadsázka, tak se také omlouvám... Embarassed

To Elgroth: Na další část se mrknu o víkendu, jestli si vyšetřím trochu času Cool
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeMon Mar 08, 2010 8:07 pm

Tohle jsem ti napsala na epiku (co to tady čtu, na epice si to pravděpodobně zveřejnil po menších úsecích): http://epika.cz/index.php?P=Literarni_server&p=dila&p1=dilo&id=11352#menu1

Vzhledem k diskuzi tady doplním:
Skutečně si myslím, že se nespisovná čeština k tomuto druhu fantasy nehodí. Vem si třeba už jenom Tolkiena (a styl máš podobně "oficiální" a květnatý)... Taky se tam nespisovně nemluví, i když by teoreticky mohlo a mělo.

Co se týče jsem/sem je to asi na delší diskuzi. Ono porotci jsou taky jenom lidé, že jo. bounce Very Happy
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 34
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitimeWed Mar 17, 2010 2:21 pm

Tak jsem si konečně přečetla i další části povídky z trhovního městečka... Smile Trvalo to sice déle než jsem čekala, ale povinnosti jsou holt povinnosti Crying or Very sad

Co se chyb týče, tak jsem objevila jen pár překlepů, což mě u tebe nepřekvapuje (myšleno tak, že je super, že vlastně píšeš bez chyb) Laughing
Děj - přijde mi už zbytečné psát, že se mi tvůj styl psaní líbí Smile Zdá mi to takové Tolkieonovské. Skvěle pracuješ s jazykem a krásně plynule se to čte, i když je to celé spisovně..., nebo možná právě proto Smile Hrozně se mi líbí dobře používané přechodníky a archaismy... Přemýšlím, přemýšlím - nepsala jsem to už minule, nerada bych se opakovala Laughing
Ale stále mi to nepřijde jako povídka. Nevím, jak bych to zařadila, ale na povídku to pro mě, zatím (!), nemá pointu..., čímž samozřejmě nesnižuji kvalitu díla! To bych byla sama proti sobě Laughing
Takže honem s další částí (neslibuji, že si ji stihnu přečíst nějak brzy... Crying or Very sad), protože chci vědět, jak dopadne ta sázka... Smile
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Sponsored content





Tržiště v Nuacu - názory Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tržiště v Nuacu - názory   Tržiště v Nuacu - názory Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Tržiště v Nuacu - názory
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Tržiště v Nuacu
» Zpráva - názory
» Gallaeth - názory
» Katja - Názory
» 1.díl Záhada-názory

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Fantasy fórum :: Amatérská tvorba :: Vaše příběhy a naše kritika-
Přejdi na: