Fantasy fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Toto fórum bylo založeno pro všechny fanoušky fantasy knižní tvorby.
 
PříjemGalleryLatest imagesHledatRegistracePřihlášení

 

 Rady z workshopu

Goto down 
3 posters
AutorZpráva
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 12:23 am

Tak jsem přepsala veškeré poznámky, které jsem sesbírala na workshopu a pokusím se je sem nějak rozumně nandat... Překvapilo mě, že je toho celkem dost, ale i tak mi přijde, že to nejsou nijak překvapivé informace...
Předem upozorňuji, že jsem tam sepsala úplně všechno, včetně těch sebemenších "hloupostí"...


Postavy
- Důležité je jméno – mělo by odpovídat vlastnostem postavy, mělo by sedět do světa; pozor na výslovnost (velké množství souhlásek a přehlásek nedělá dobrotu); dobrý je nějaký titul či přízvisko – může se pak obměňovat se jménem a působí to pestřeji
- Dát jim osobnost – mít špatné i dobré vlastnosti; musí mít nějaký cíl, můžou mít strach; napište klidně, co mají rádi a co ne; piště si někde stranou poznámky o postavě, ať se v tom po čase neztratíte (celkově si psát důležité poznatky, chronologii)
- Víc postav – přiměřeně k délce příběhu

Přímá řeč:
„Bla,“ řekl
„Bla,“ -děj-, „bla.“
„Bla,“ -děj-. „Bla.“
„Bla…,“ řekl, „bla.“
„Bla,“ řekl, „…bla.“
„Bla,“ řekl. „Bla.“
„Bla…?“
„Bla…!“
Řekl: „Bla.“

Mně osobně tady ale chybí taková ta poučka, kdy se píše malé písmeno po konci přímé řeči, pokud nenásleduje sloveso spojené se zvukovým projevem – řekl, zahuhňal, zavrčel atd.
Jak se třeba píše: „To je v pořádku,“ usmála se. X „To je v pořádku.“ Usmála se. (tady v tom vážně docela brutálně plavu…)


Naposledy upravil Daletth dne Sun Oct 31, 2010 8:29 pm, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 12:27 am

Vyprávění

- Hledisko vypravěče – ich forma, er forma; nespočet variant popisu; „
- Vynechávat řádky, hvězdičky apod. pokud se jedná o jiný časový úsek (scénu apod.) v jedné kapitole; používat i kurzívu…




Svět

- Musíte si uvědomit, v jakém čase se pohybujete
Současnost - někdy není dobré, popisovat svět příliš detailně; musíte ale umět dobře použít detail; když vašim věcem dáte nějaký punc, dosáhnete tím kontrastu -) autentičnosti; musíte nastudovat místo, o kterém píšete (hledání informací – dojít tam, něco o tom přečíst, internet…)
Minulost - pište pro šťourali!!!; musíte mít potřebné znalosti (1 povídka = přečtené 2-3 knihy na dané téma – prý celkem ujdou Děsivé dějiny); vyvarujte se takovým chybám, jako měření času ve vteřinách v období středověku apod.; pamatujte, že ve středověku byla důležitá víra!; (Stín modrého býka – Vrbenská + Medek)
Budoucnost - stejné jako minulost, jen si nečtete o historii, ale o fyzice apod. Smile
Smyšlenka - stejné jako minulost (většina klasických fantasy příběhů je zasazena do období středověku); musíte si ujasnit reálie; záleží na tom, zda máte vlastní svět, nebo pouze píšete do světa již známého – v tom případě ho musíte důkladně nastudovat


- Chronologie
* „Háček“ – začnete nějakou scénou, pak se vrátíte v čase, dostanete se k té scéně a poté příběh ještě nějakou chvíli pokračuje
* „Retrospektiva“ – začnete nějakou scénou, pak se vrátíte v čase, dostanete se k té scéně a poté příběh končí
* „Lineární příběh“ – běžné vyprávění od začátku do konce


Naposledy upravil Daletth dne Sun Oct 31, 2010 8:28 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 12:42 am

Užitečné knihy

Příručky pro spisovatele

Jak blufovat o sci-fi - NEFF, Ondřej
Jak napsat bestseller - BRAYFIELD, Celia
Jak se dělá kniha - PISTORIUS, Vladimír
Jak se píší knihy aneb Lehko… - HAJN, Petr
Jak zkrotit Pegasa - SVĚTLÍK, Eduard
Malá škola prózy - FRANZ, Rudolf
O psaní - KING, Stephen
O spisovatelství a stylu - SCHOPENHAUER, Arthur
Průvodce po literárním řemesle - HRDLIČKA, František
Rádce pro začínající spisovatele
Středověký svět - LINC, Míla
Středověký svět 2 - LINC, Míla
Tvůrčí psaní pro každého - DOČEKALOVÁ, Markéta
Tvůrčí psaní pro každého 2 - DOČEKALOVÁ, Markéta
Umění psát - WATTS, Nigel
Základna 6
Základna 7
Základna 9
Zen a umění psát - BRADBURY, Ray


Z dějin

Cesta na popraviště - ŠINDELÁŘ, Vladimír
Cestování ve středověku - OHLER, Norbert
České erby - JANÁČEK, Josef
České hrady - DURDÍK, Tomáš
České město ve středověku - HOFFMANN, František
Dějiny hmotné kultury 1 - PETRÁŇ, Josef
Dějiny hmotné kultury 2 - PETRÁŇ, Josef
Dějiny odívání - Renesance - KYBALOVÁ, Ludmila
Dějiny odívání - Středověk - KYBALOVÁ, Ludmila
Encyklopedie českých hradů - DURDÍK, Tomáš
Encyklopedi řádů, kongregací… - BUBEN, Milan
Encyklopedie středověku - LE GOFF, Jacques
Heraldika - BUBEN, Milan
Kůň ve službách člověka - středověk - DUŠEK, Jaromír
Legenda o Ostojovi - SMETÁNKA, Zdeněk
Na hradech, v klášterech, v podhradí - BREUERS, Dietrich
Slabikář návštěvníků památek - HEROUT, Jaroslav
Volný čas ve středověku - VERDON, Jean
Významový slovník - NESLÁDKOVÁ, Ludmila
Zapomenutá řemesla - JANOTKA, Miroslav
Život ve středověku - VONDRUŠKA, Vlastimil


Skutečná fantasy

Bestiář - ANTONŃ, Luboš
Čarodějové - DEDOPULOS, Tim
Fantastická zoologie - BORGES, Jorge Luis
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie - VONDRÁČEK, Vladimír
Fantastický bestiář - BAUER, Jan
Lexikon magie - NAKONEČNÝ, Milan
Magie ve středověku - KIECKHEFER, Richard
Mytologie - COTTERELL, Arthur
Nestvůry a draci - DELALANDRE, Benoit
Tolkienův bestiář - DAY, David


Z polí válečných

Encyklopedie zbraní a zbroje - KŘÍŽEK, Leonid
Středověk - WAGNER, Eduard
Šermíři, rváči a duelanti - ŠINDELÁŘ, Vladimír
Velká kniha o soubojích a duelantech - ŠINDELÁŘ, Vladimír
Vojenské dějiny Československa 1
Zbraně, šerm a mečíři - LETOŠNÍKOVÁ, Ludiše


Jazyk

Jak se bude jmenovat? - KNAPPOVÁ, Miloslava
Malý staročeský slovník - BĚLIČ, Jaromír
Pomístní jména v Čechách
Slovník cizích slov
Slovník synonym a frazeologismů - BEČKA, Josef, Václav
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost


Příroda

Krajina a revoluce
Malý herbář léčivých rostlin - ČERNÁ, Ludmila
Příroda ČSSR


Ostatní

Malý slovník jednotek měření - CHVOJKA, Miloš
Naše lidové stavby - LANGER, Jiří
Peníze celého světa - HLINKA, Bohuslav
Jídlo a pití v pravěku a ve středověku - BERANOVÁ, Magdalena
Kdo pije vlčí mlíko aneb Jak se léčilo za starodávna - HUPTYCH, Miroslav

Časopisy, kde můžete najít něco zajímavého a užitečného
* Pevnost
* Dračí doupě
* Ikarie

Z internetu
* www.neff.cz (rubrika "Profíci radí" v Pevnosti)
* www.fantasyplanet.cz
A spousta dalších Twisted Evil

*Aby nedošlo k žádné neshodě s autorskými právy, tak bych chtěla upozornit, že tento seznam literatury vytvořil Míla Linc v rámci literární dílny Mistři písmen, učni slov ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 1:12 am

No, podle mě jde všechno tohle shrnout do dvou bodů, které tam také padly:
* „Pokud se na začátku příběhu objeví na stěně puška, musí se z ní během příběhu vystřelit!“
* Dva policajti najdou před gymnáziem mrtvolu. Při psaní protokolu se jeden ptá: „Hele, jak se píše gymnázium? S měkkým nebo s tvrdým i?“ Druhý po chvilce uvažování nadhodí: „A neodtáhneme ho radši před poštu?“


Literární dílny
* www.workshop.scifi.cz/NewWorkshop.html
* www.knihovna4u.cz/literarni-workshop
* www.ddmpraha8.cz (kroužky, tvůrčí psaní…)
* www.scenare.cz

Někteří autoři mají na svých stránkách také literární dílny. Dále je možné se účastnit workshopů naživo na různých conech…

Soutěže
* Cena Karla Čapka - nejprestižnější S&F soutěž u nás (sborník Mlok)
* O železnou rukavici lorda Trollslayera - (do budoucna Žoldnéři fantazie) – sborník Drakobijci (do budoucna Žoldnéři fantazie)
* O nejlepší fantasy - pasování na Lorda či Lady fantasy
* Vidoucí - fantasy portál www.sfkpalantir.net ; zpětná vazba od porotců!!
* Trifid - (vydání ve sborníku, pokud byste vyhráli v kategorii román, tak i románu, ale bohužel i zde dopadla krize, takže to teď asi bude nahnutý…)
* O Stříbřitělesklý halmochron
* O lahvičku Miruvoru - pro fanoušky Pána prstenů (jestli je tahle soutěž ještě vyhlašována…)
* Zlatá zebra - sci-fi

Soutěže ještě probíhají na adresách:
www.rytiny.cz
www.cernylord.cz (ale tady si nejsem jistá, jestli se ještě koná)

Stav soutěží na svých stránkách sleduje i Petra Nachtmanová
www.petranachtmanova.cz

Soutěží je určitě ještě spousta, tohle jsou ty, na které jsem si vzpomněla (časem, až se mi bude chtít, k tomu možná dohledám adresy).

Formát povídky posílané do soutěže
* Dodržovat zadaný tvar
* Důležité je jméno alespoň v nějaké části povídky (pokud se nejedná o anonymní soutěž!! Laughing )
* Písmo minimálně 12, klidně i 14
* Řádkování 1,5; široké okraje
* Normostrana – plus/mínus 1800 znaků na stranu (někde na tom stále bazírujou, ale většinou se už spokojí jen s omezeným počtem celkových znaků)


No, snažila jsem se to sem dát v co nejpřehlednější podobě, ale pokud by to někomu nevyhovovalo (což celkem chápu), tak jsem to ještě hodila jako soubor PDF na edisk. Takže pro případné zájemce je tu link... Wink
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/15375/Rady.pdf_198.02KB.html


Naposledy upravil Daletth dne Sat Jan 23, 2010 1:56 am, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeSat Jan 23, 2010 1:51 am

Když by se někomu něco z toho hodilo, bylo by to super, ale nejsem si tím jistá. Já sama mám podezření, že by mi asi nejvíc platné byly ty rady, které jsem si vyslechla v poschůzovém posezení v hospůdce..., ale obávám se, že vzhledem ke konzumaci alkoholu si nedokážu ty věci vybavit natolik přesně, abych je tady mohla "vystavit"... Laughing
A když se nikomu nic z toho hodit nebude, tak nic no. Snaha se cení Cool - takže doufám, že když se vám to nebude hodit, tak aspoň oceníte to, že jsem to sem naskládala (jakožto technickému antitalentovi (já vím - používám to často, ale to je tím, že je to pravda!) mi to trvalo cca dvě hodiny)... Laughing Laughing Laughing

Taky bych chtěla podotknout, že ne se vším, co je tam napsáno souhlasím.
I když jdu asi sama proti sobě, tak například nehodlám respektovat tu poučku o tom, že postava se má vždy chovat logicky a účelově a že by v knize mělo být minimum nespisovné řeči...
Asi jsem divná, ale já mám naopak averzi na ty dokonalé hrdiny, kteří vždy jednají správně, nikdy neudělají žádnou hloupost a nevypadají nikdy jako blbci..., a když ještě navíc mluví spisovnou řečí (viz. film Král Artuš (dabing), kdy na sebe v té největší řežbě pokřikují knižní češtinou v květnatých souvětích... Rolling Eyes ), přijdou mi ty hrdinové hrozně strojení a takoví... "nelidští", prostě jim nevěřím ani nos mezi očima! Hrdina, který občas udělá nelogické rozhodnutí, mi přijde mnohem bližší, protože lidé dělají nelogická rozhodnutí v jednom kuse! A když mi nějaký kritik na to řekne, že je to ale knižní postava, tak si připadám jako emzák, že mám ráda i knižní postavy, které působí lidsky (byť chvilkama jako blbci, ale i to k životu patří...).
Takže pokud někdy budete číst mé povídky, tak tam jistojistě narazíte na spoustu blbostí, které byste vy (a možná ani vaši hrdinové) nikdy neudělali, a na spoustu nespisovných výrazů. Pozor, jedna z největších chyb, které prý dělám je míchání spisovné a nespisovné řeči u jedné postavy - ovšem ne v jedné větě! (proč se všichni tváří, že mluví za každých okolností stejně?? Vždyť je to nesmysl!). I když jsou i extrémy, které jsou opravdu blbost... No ale to jsem se nějak rozohnila Laughing

Ještě bych tu měla malou "radu": Pokud vám někdo něco vytkne jako nelogičnost (nebo naopak objeví úžasný smysl vašeho díla, o kterém jste vy sami neměli ani tušení...), tak zarytě tvrďtě: To byl záměr! Very Happy Very Happy Ovšem pozor - pokud to bude jedna z těch extrémních hloupostí a vy si na ní budete tvrdohlavě stát, přestože vám to řekne i víc lidí, protože se vám to prostě líbí a vy to tak chcete..., hrozí, že si na obhajobu téhle hlouposti začnete vymýšlet různé fígle, vysvětlení apod. a pak z toho ve většině případů vznikne blbost gigantických rozměrů. Měla bych na to i skvělý příklad, ale autorka by se urazila, takže si jako špatný příklad berte mě a mé extrémně hloupé a nelogicky jednající postavy. Laughing
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Elgroth

Elgroth


Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 03. 09. 09
Age : 115
Location : Plzen

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeTue Feb 09, 2010 11:20 pm

Thumbs up!

Něco takovýho tady rozhodně chybělo. Přečetl jsem to všechno a leccos se mi připomnělo, leckdy jsem si řekl že 'tohle je docela dobrej nápad' a leckdy jsem tomu taky moc nevěřil... Víceméně by se dalo říct, že na to mam hodně podobnej (ne-li snad úplně stejnej) názor jako Ty.

Tak snad někdy na nějakym tom Conu live:-)
Návrat nahoru Goto down
http://www.elgroth.webs.com
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 4:08 am

Ahoj, Dalethico. Mňo, prolítla jsem to a nevidím tu nic, co bych už nevěděla... uch. scratch
Jinak - přímá řeč:
"Jsi trdlo," zasmála se - znamená, že se směje při tom, jak to říká.
"Jsi trdlo." Zasmála se. - znamená, že napřed mluvila, pak až se smála.
Přípustné je obojí, záleží na kontextu... samozřejmě nemůžeš napsat.
"Jsi hlupák." Řekla. - to nedává smysl. U slov jako tvrdila, sdělila mu a podobně se to použít nedá.
Přemýšlím nad lepším příkladem.
Třeba...
"Do háje!" vykříkla. = "DO HÁJE!" What a Face
"Do háje!" Vykříkla. = "Do háje! JEJDA!" affraid
Jasné??? cheers
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 4:20 am

Častěji se používá malé písmeno... Smile
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 11:51 am

Temnarka napsal:
Častěji se používá malé písmeno... Smile

Jo, myslím, že jsem to pochopila... Twisted Evil
Jinak souhlasím s tím, že to není nic objevného... Já to taky netvrdila..., jen jsem to sem napsala Laughing Myslím, že začínajícím autorům by to ještě mohlo k něčemu být...
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 7:12 pm

Ještě by doplnila jednu radu... resp. dvě... 18+ a v televizi po 22:00... Twisted Evil

1.) Nemáte-li dostatečné osobní zkušenosti, nepiště erotické scény.

A hrdina si sundal ponožky a potom sundal ponožky i své milé. No a ona před ním náhle stála úplně náhá!!! Ale jako úplně nahá, chápete?!
Shocked

2.) Píšete-li sexuální scénu z pohledu opačného pohlaví, poraď te se o tom se svým partnerem/partnerkou.

"Popiš mi to."
"Je to fajn."
"Já vím, že je to fajn, mě se to taky líbí, ale nemůžu tam prostě napsat "Rozdali si to a bylo to fajn". Nějak mi to víc popiš... jak to prožíváš... nebo tak..."
"No... ono je to takové fajn...."
lol!
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 7:15 pm

*mně

Ještě mi tu chybí seznam fantasy nakladatelství. které vydávají české autory. rabbit
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 7:24 pm

Straky na vrbě - barbar.bronec@seznam.cz
Klub Julese Vernea - redakce@poutnik-knihy.cz
Epocha - epocha@epocha.cz
Brokilon - brokilon@volny.cz

Kdyžtak mě doplň... tohle jsem vykopírovala ze stránek nakladatelství Laser books. study
Jinak mě napadá Fantomprint... a Fragment, ale tam mají stop stav.
Mňo... podle mých skromných zkušeností mají teď stop stav všude. Crying or Very sad
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 10:20 pm

Temnarka napsal:
Straky na vrbě - barbar.bronec@seznam.cz
Klub Julese Vernea - redakce@poutnik-knihy.cz
Epocha - epocha@epocha.cz
Brokilon - brokilon@volny.cz

Kdyžtak mě doplň... tohle jsem vykopírovala ze stránek nakladatelství Laser books. study
Jinak mě napadá Fantomprint... a Fragment, ale tam mají stop stav.
Mňo... podle mých skromných zkušeností mají teď stop stav všude. Crying or Very sad

Trifid - kontakt doplním časem Cool
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 10:23 pm

Temnarka napsal:
Ještě by doplnila jednu radu... resp. dvě... 18+ a v televizi po 22:00... Twisted Evil

Občas ani zkušenosti nestačí... Když to člověk prostě neumí napsat, tak to neumí napsat (viz. já Laughing)... A když to tam je potřeba kvůli ději, tak tam sice něco napíšu, ale nechám většinu toho na čtenářově fantazii - spoléhám na to, že nějakou má... Laughing
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeThu Feb 18, 2010 12:08 am

Chudáci tvoji hrdinové... Very Happy Co z toho života mají???! Laughing Crying or Very sad Laughing
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeThu Feb 18, 2010 12:17 am

Ono ani tak nejde o to neumět napsat, ale nepsat tam totální hlouposti. Když to jenom naznačíš s tím, že víš o co jde, tak je to v poho... horší je, když tam naplácáš jednu hovadinu za druhou. Ta poučka platila pro tenhle typ autorů - "nevím, něco si vymyslím... nebo to napíšu podle toho péčka, na které jsem včera večer koukal... však ono to nějak projde... (nebo ještě hůř) udělám z toho scénu na celou kapitolu, stejně tam jinak nemám co psát". A to neplatí jenom o sexu, platí to o všem... třeba i o střelbě z luku, jízdě na koni... co já vím. Ale tak... ne všichni z nás jsou lučištníci, za to věřím, že drtivá většina populace se někdy zkoušela rozmnožovat. Proto to tak vadí, když autor neví. Vypadá jako ňouma ne u pár odborníků, ale u drtivé většiny populace. Embarassed bounce
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitimeThu Feb 18, 2010 10:11 am

Temnarka napsal:
Chudáci tvoji hrdinové... Very Happy Co z toho života mají???! Laughing Crying or Very sad Laughing

Myslím, že moc ne... Laughing Já jsem na svoje hrdiny hrozně zlá, to se přiznám dobrovolně... Ty si s nima povídáš a necháváš si od nich vařit kafe... Já mám občas strach, aby se mi nepřišli mstít a nezabili mě ve spánku... Laughing (jestli teda někdo zbude)... Ale poslední dobou se lepším a jsem na ně hodnější Smile
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Sponsored content





Rady z workshopu Empty
PříspěvekPředmět: Re: Rady z workshopu   Rady z workshopu Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Rady z workshopu
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Fantasy fórum :: Amatérská tvorba :: Rady-
Přejdi na: