Fantasy fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Toto fórum bylo založeno pro všechny fanoušky fantasy knižní tvorby.
 
PříjemGalleryLatest imagesHledatRegistracePřihlášení

 

 AVATAR

Goto down 
3 posters
AutorZpráva
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeSun Dec 20, 2009 11:37 am

Tak, jelikož nám tady chcípnul pes, tak jsem se rozhodla po shlédnutí tohoto filmu, napsat k němu něco jako "recenzi", dá-li se to tak říct od někoho, jako jsem já (v tomto směru amatér "na entou").
Budu ráda, když se pak nějaký odvážlivec, který se na tom byl podívat v kině, také zapojí se svými postřehy... Smile



Avatar


Tenhle snímek byl nejočekávanější film roku 2009 a to nejen mezi fanoušky sci-fi a fantasy… Byl to takový vánoční dáreček. Dáreček, na který jsem se velice těšila a na druhou stranu jsem z toho byla trošku nervózní po všech těch titulcích typu „Revoluční animace“, „Revoluční tvorba 3D filmů“, „Cameron nám zase ukáže“ apod. Nevěděla jsem, co od toho čekat. A pak se rozkřiklo, že bude jedna patnácti minutová ukázka již ve 3D a po ní se to na internetu začalo hemžit hláškami „kritiků“, že Cameron akorát dělal vítr, že je to stejné jako vždycky a žádná revoluce v animaci ani v příběhu.
Filmy J. Camerona jsou vpravdě kultovní (Vetřelci, Propast, Terminátor a v neposlední řadě Titanic). Od Titanicu jsme se nedočkali žádného velkofilmu od tohoto režisérního mága, a to je už dvanáct let! Ale to čekání se vyplatilo…
Nedbala jsem kyselých výrazů kritiků a ihned, jak to bylo možné, jsem vyrazila do kina. Byla jsem natěšená, protože podle trailerů, jsem čekala vážně něco extra… Mašle se z tohohle vánočního balíčku začala pomalu rozvazovat a asi po dvaceti minutách jsem seděla přikovaná do sedačky a ani jsem nedutala.
Základní schéma příběhu bylo velice prosté a klasické – někde někdo kvůli penězům ničí domov nebohých domorodců (zde planeta Pandora). Domorodci se nechtějí vzdát a tak se k nim vyšle posel, který je má přesvědčit. Zde se jedná o hlavního hrdinu, který svou myslí ovládá tzv. Avatara – tvora stvořeného s DNA člověka a domorodce z Pandory (Navi). No a jak to tak bývá, tenhle hrdina má vyzvídat pro svou stranu, aby se v případě, že diplomatické cesty selžou, dalo domorodce co nejsnáze zlikvidovat. Jenže hrdina (ze začátku samozřejmě totálně k ničemu a na konci největší machr) se zamiluje a zradí vlastní rod. Jeho láska to zjistí a pěkně se rozohní. Hrdina je vyhoštěn, ale na závěr se vrací a zachraňuje situaci. Jsme v Americe, takže nás čeká happy end…

Příběh je snadno čitelný a v některých chvílích je vám jasné, co se stane na konci, ale tady to režisérovi odpustím…
Někteří kritici také tvrdili, že je to příliš „zelené“ a propaguje to ekologii. Mně to nepřišlo (nebude to tím, že jsem to studovala? Very Happy ). I některá naše náboženství vycházejí z podobných myšlenek, takže jsem to brala tak, jak to je.

Vizuální stránku nemůžu moc hodnotit, protože grafice nerozumím. Ale i tak jsem poznala, že tohle 3D bylo nějak jiné. Zatímco v ostatních filmech vám věci vylézají naproti z plátna, tady ne. Bylo to plastické, měli jste pocit, že si to můžete osahat, ale přesto to „zůstávalo“ na plátně, spíš to ustupovalo, než by vám to šlo vstříc. Působilo to přirozeně, dá-li se to tak říct. Člověk si užije hlavně různé průhledy skrz kokpity, nebo holografické modely planety a zaměřování zbraní… Jedinou nevýhodou 3D projekce je zkreslení barev. Barvy byly úžasné, až jsem se sama divila, že se mi něco takového líbí, ale je to tak. Když jsem si v nestřežený okamžik sundala 3D brýle, naskytl se mi pohled na svítící pandorské rostlinstvo, díky filtrům na brýlích jinak výrazně tmavší. Na pohled to zkrátka bylo velmi příjemné.
A i dabing byl ucházející (jsem ráda, že konečně někoho slovíčko „fuck“ napadalo přeložit jinak než „kurva“ – nějak by to do tohohle příběhu nezapadlo).
V druhé polovině filmu mi díky hudbě Jamese Hornera naběhla příjemná husí kůže a neslezla do posledního záběru. Horner má už se spoluprácí s Cameronem jisté zkušenosti (Vetřelci, Titanic) a na svém kontě má například Statečné srdce, Tróju, Apocalypto nebo Zorra… Hudba je podmanivá a míchá prvky, dalo by se říci indiánských rytmů (bubínky, flétny) s epičtějšími motivy a sbory.

Líbilo se mi, jak si Cameron vyhrál s detaily (taky na to měl víc jak deset let Very Happy ). Věrohodně působila kultura Navi. Byla to taková kombinace člověka a zvířete – byli civilizovaní, ale také vydávali neartikulované skřeky, stříhali ušima a syčeli jako kočky (poslední dva zmíněné body se mi obzvlášť líbily Very Happy ). Měli i zajímavý jazyk a titulky k jeho překladu nebyly bílé, čímž se zabránilo nepříjemnému pálení očí, které bílé 3D titulky jinak vyvolávají (alespoň v mém případě Very Happy ).
Cameron se snažil dávat pozor na všechno (například v odrazu zpětného zrcátka je všechno vidět tak, jak tomu ve skutečnosti je, což se nestává ve všech filmech), ale je tam pár okamžiků, kdy si říkáte: „A kde tohle vzal?“, nebo „Co to tady dělá?“ Takhle to zřejmě dopadá, když radikálně zkracujete. Třeba se dočkáme prodloužené, resp. původní nezkrácené verze jako u Pána prstenů.

Nevím, čím to, ale na rozdíl od Titanicu jsem po skončení Avatara věděla, že to ve mně něco zanechalo. Ten pocit se těžko vysvětluje, takže se o to ani nebudu pokoušet… Very Happy Ale když si teď pustím soundtrack, tak mám zase příjemné mravenčení jako v kině. Třeba až to uvidím podruhé (a že to mám v plánu), už se mi to nebude tolik líbit, ale zatím je to pro mě opravdu nejlepší film tohoto roku… Kdyby mi nehrozilo akutní sežrání, hned bych se na Pandoru vypravila Very Happy




Je to jaksi bez obrázku, protože jsem nepřišla na to, jak ho sem vložit... lol!
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeMon Jan 18, 2010 6:02 pm

Díky ti za velmi obsáhlou recenzi! Smile
Jsem rád že sem si mohl vyslechnout názor někoho jiného než kritiků, to se na mě valí všude, a sám sem zvědav, jak film dopadne u mě - tyhle americké věci já totiž většinou moc nemusím, a co se týče Camerona, ano, jeho kousky patří mezi špičku... Stejně - koukám se na to s trochu větší nedůvěrou, přeci jen jsem trochu zhýčkán Gilliamem a na nic jiného jsem v poslední době nekoukal (doporučím Brazil, kdo neviděl, nechť koukne...) protože je to prostě Terry s velkým T a já jsem fandou Pythonů od "mlada" Very Happy

Určitě se na to někdy podívám a pak sdělím také svůj názor... Děkuji za ten tvůj, zvláště za poznámku k soundtracku - na tom mi hooodně záleží!
Návrat nahoru Goto down
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeMon Jan 18, 2010 9:07 pm

Pajzl Ochlasta napsal:
Díky ti za velmi obsáhlou recenzi! Smile
Určitě se na to někdy podívám a pak sdělím také svůj názor... Děkuji za ten tvůj, zvláště za poznámku k soundtracku - na tom mi hooodně záleží!

Tak je to opravdu jen můj názor... V poslední době si připadám jak emzák, když prohlásím, že se mi to líbí Laughing (nutí mě to si pak kontrolovat hlavu, jestli mi nerostou zelená tykadýlka). Camerona zrovna moc nemusím (Titanic mě k slzám nějak nedohnal...), ale myslím, že se mu tohle docela povedlo. A u hudby jsem se setkala i s názorem, že se jedná o nejslabší OST, jaký daná osoba slyšela... Laughing Ale souhlasím, že hudba je ve filmu velice důležitá.
Třeba se ti to bude líbit třeba ne, ale určitě sem pak něco napiš (je tu podezřele mrtvo)... Neutral
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Pajzl Ochlasta

Pajzl Ochlasta


Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 01. 09. 09
Age : 30

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeMon Jan 18, 2010 9:25 pm

Ano, mrtvo tu skutečně je, škoda...
Já teď píši takovou větší věc, a navíc nemám na psaní moc času, ale moc mě to nemrzí protože ten čas trávím nadmíru příjemně, ba přímo básnicky nadneseně řečeno fantasticky Smile Ale až dopíšu, určitě s tím pospíším sem pro tvůj názor, nějakým způsobem jsem si ho totiž za ten čas oblíbil.
Návrat nahoru Goto down
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeMon Jan 18, 2010 9:47 pm

Pajzl Ochlasta napsal:
Ano, mrtvo tu skutečně je, škoda...
Já teď píši takovou větší věc, a navíc nemám na psaní moc času, ale moc mě to nemrzí protože ten čas trávím nadmíru příjemně, ba přímo básnicky nadneseně řečeno fantasticky Smile Ale až dopíšu, určitě s tím pospíším sem pro tvůj názor, nějakým způsobem jsem si ho totiž za ten čas oblíbil.

Óóó, červenám se Embarassed Určitě sem pak hoď alespoň odkaz, když to bude delší... Wink
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Temnarka

Temnarka


Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 21. 01. 10
Age : 33
Location : Brno

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeThu Jan 21, 2010 11:03 pm

Taky jsem z toho byla odvařená a to jsem nebyla na 3D. Jenom si stále myslím, že kdyby to skončilo špatně, zanechalo by to ve mně víc. Ale ono to špatně skončit nemohlo. Z více důvodů (převážně komerčních, ale ani já nerada zabíjím potvůrky, které si sama vymyslím, dám jim kulturu, jazyk, duši... dá se to pochopit).
Taky mi to nepřišlo nijak zelené, ale taky studuju zoologii a zelenou mám každý den, že jo. Cool Když už jsme u toho... pořád mi vrtá hlavou, jak měli navi z anatomického hlediska vyřešenou tu přípojku. Já bych řekla, že to byla trubice, kterou měli přímo napojenu na CNS a těmi vlasy ji měli jenom obmotanu... jinak nechápu, jak by to fungovalo.... cyclops
Návrat nahoru Goto down
http://www.temnarka.blog.cz
Daletth

Daletth


Poèet pøíspìvkù : 115
Join date : 29. 08. 09
Age : 33
Location : Oblast Hic sunt lupinus

AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 12:38 am

Temnarka napsal:
Když už jsme u toho... pořád mi vrtá hlavou, jak měli navi z anatomického hlediska vyřešenou tu přípojku. Já bych řekla, že to byla trubice, kterou měli přímo napojenu na CNS a těmi vlasy ji měli jenom obmotanu... jinak nechápu, jak by to fungovalo.... cyclops

Jo, tak s tou přípojkou mě to taky celkem zajímalo, ale došla jsem k podobnému závěru, jinak by to asi vyřešit nešlo.
Kdyby jeden z hlavních hrdinů (milenců) umřel, asi by to zanechalo víc..., ale to už by se Cameron celkem opakoval (Kate a Leo Laughing ). A nechal pomřít značné množství jiných postav, takže, budiž mu odpuštěno... Navíc nemůžou být všcihni takoví sadisti jako my dvě a pozabíjet většinu hlavních hrdinů (nebo hrdiny nejoblíbenější, byť ve "vedlejších" rolích... Very Happy ).
S tou zelenou - mně přijde, že jeden recenzent (který to zdrbne) napíše, že je to příliš "ekologické" a všichni odpůrci toho filmu se toho hned chytnou a ani nad tím nepřemýšlí... Tak jasně, byla tam ta těžba, ale bylo to spíš o tom, že je chtěli "vystěhovat" a důvod už je v tu chvíli krapet vedlejší... Když někoho budou chtít vystěhovat z bytu, protože ten panelák budou bourat kvůli dálnici, tak mi přijde prvotní problém spíš sociální, ale to už tady zabíhám to všemožných polemik Laughing silent
Ale jsem ráda, že se to taky někomu líbilo bounce
Návrat nahoru Goto down
http://Daletth.webnode.cz
Sponsored content





AVATAR Empty
PříspěvekPředmět: Re: AVATAR   AVATAR Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
AVATAR
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Fantasy fórum :: Jiné fantasy :: Filmy-
Přejdi na: